احضار فاطمه سپهری، از امضاکنندگان نامه استعفای خامنه‌ای، برای «آخرین دفاع»

]

فاطمه سپهری، از امضاکنندگان «بیانیه ۱۴ کنشگر زن برای استعفای خامنه‌ای»، می‌گوید ابلاغیه‌ای از سوی دادگاه انقلاب مشهد جهت «آخرین دفاع» دریافت کرده است.

خانم سپهری در ویدیویی که روز شنبه، ۲۰ شهریور منتشر کرده؛ گفته است که این ابلاغیه را که در آن هیچ اتهامی قید نشده است، پنج روز پیش دریافت کرده است.

فاطمه سپهری، ۱۳ مرداد ۹۸ به همراه ۱۳ نفر دیگر از فعالان زن نامه‌ای را امضا و منتشر کرد که در آن با انتقادات گسترده از دوران حکومت‌ رهبر جمهوری اسلامی، خواستار «استعفای خامنه‌ای» و «گذار از جمهوری اسلامی» شده بود.

بهمن همان سال دادگاه انقلاب مشهد او را به پنج ماه حبس و در دو حکم جداگانه به ۱۵۷ ضربه شلاق محکوم کرد که بعدتر این حکم به ۳۲ ماه تقلیل یافت.

او اردیبهشت ۹۹ پس از ۹ ماه حبس در ویدیویی اعلام کرد که حکم حبس او به مدت ۵ سال تعلیق و او آزاد شده است، ولی با چنین رویه‌ای مخالف است، کوتاه نمی‌آید و سکوت نمی‌کند.

خانم سپهری ۱۰ مرداد در حالی که قصد حضور در تجمع اعلام همبستگی با معترضان در خوزستان را داشت، بازداشت و حدود یک هفته بعد آزاد شد.

در ویدیویی که اخیرا از خانم سپهری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده او در حالی که در مقابل زندان وکیل‌آباد مشهد پلاکاردی را با اسامی و عکس‌های چند فعال سیاسی را دارد، خواهان آزادی آن‌ها شده و فریاد می‌زند: «خامنه‌ای خاک بر سرت».

فاطمه سپهری: در حالی که هنوز اتهامم را نمی‌دانم برای «آخرین دفاع» به دادگاه انقلاب احضار شده‌ام

]

یک فعال سیاسی در ایران با انتشار ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی از احضار مجدد خود به دادگاه خبر داد.

فاطمه سپهری، فعال سیاسی و از امضاکنندگان «بیانیه ۱۴» برای گذار از جمهوری اسلامی و استعفای علی خامنه‌ای، روز شنبه ۲۰ شهریور با انتشار ویدیوی کوتاهی در شبکه‌های اجتماعی از احضار خود به شعبه ۹۰۳ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۹ مشهد «جهت آخرین دفاع» خبر داد.

خانم سپهری می‌گوید در حالی برای آخرین دفاع به دادگاه خواهد رفت که از اتهام خود اطلاعی ندارد و در احضاریه‌ای که پنج روز پیش به او ابلاغ شده، عنوان اتهامی درج نشده است.

او در ادامه با اشاره به بازداشت همراه با خشونت و ضرب و شتم خود و جواد لعل محمدی، عضو کانون صنفی معلمان، توسط نیروهای امینتی در تجمع روز ۱۰ مرداد ماه که در حمایت و همبستگی با اعتراضات خوزستان در پارک ملت مشهد برگزار شده بود، گفت: «من دارم می‌روم دادگاه. نمی‌دانم. شاید بازداشت شوم و شاید برگردم.»

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی از بازداشت جواد لعل محمدی و عباس واحدیان شاهرودی، دو نفر دیگر از امضاکنندگان «بیانیه ۱۴»، در تاریخ ۱۰ شهریور ماه توسط نیروهای امنیتی و انتقال به وزارت اطلاعات مشهد خبر داده بود.

‌آقای لعل محمدی که برخی از اعضای خانواده او نیز برای ساعاتی به همراه این فعال سیاسی بازداشت شده بودند، ۱۵ شهریور ماه با انتشار ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی خبر از آزادی خود را داد و گفت، جمهوری اسلامی بدترین نوع شکنجه‌ها را برای ساکت کردن فعالان مدنی از طریق خانواده‌ها به کاری می‌برند.

بر اساس اطلاعات موجود آقای واحدیان شاهرودی، کماکان در بازداشت به‌سر می‌برد.

خرداد سال ۱۳۹۸، گروهی ۱۴ نفره از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه‌ای خطاب به آیت‌ الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار استعفای او و تغییر قانون اساسی ایران - که به زعم آنها مجلسی فرمایشی، دولتی بی اختیار و قوه قضائیه‌ای غیرمستقل ایجاد کرده است - شدند.

درخواست استعفای خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی از سوی جمعی از فعالان مدنی ایران ۱۴ نفر از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه‌ای خطاب به سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار استعفای او و تغییر قانون اساسی ایران شده‌اند که به زعم آنها مجلسی فرمایشی، دولتی بی اختیار و قوه قضائیه‌ای غیرمستقل ایجاد کرده است.

این درخواست، در مرداد ماه ۹۸ مورد حمایت ۱۴ تن از فعالان مدنی زن قرار گرفت. آنها خواستار گذار از جمهوری اسلامی و تدوین قانون اساسی جدید شدند.

امضاکنندگان این نامه‌ها ضمن بازداشت، با احکام سنگین زندان روبه‌رو شدند.

فاطمه سپهری به دادسرای عمومی و انقلاب مشهد احضار شد

]